



Plik z pełnym programem tegorocznej edycji Lata z Estradą jest już dostępny. Kliknij poniżej, aby pobrać harmonogram w formacie PDF – idealny do zapisania na telefonie lub samodzielnego wydrukowania:
Lato z Estradą to nie tylko spektakle, koncerty i warsztaty – to także działania, które dzieją się obok sceny, ale równie mocno budują atmosferę wspólnego, letniego święta kultury. W tym roku zapraszamy na wydarzenia towarzyszące, które przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami.
W ramach współpracy z Centrum Inicjatyw Międzykulturowych „Horyzonty” odbędą się warsztaty „Sny o zachodzie”, prowadzone przez wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności. Inspirując się marzeniami, podróżami i osobistymi historiami, uczestnicy stworzą razem obraz wymarzonej krainy – dostępny dla każdego w wieku 5+. Warsztaty trwają 60 minut i są okazją do międzykulturowego spotkania z wyobraźnią w roli przewodniczki.
Podczas wybranych wydarzeń szukajcie naszej czytelni „Zakamarki w podróży”, którą wspólnie z poznańskim Wydawnictwem Zakamarki stworzyliśmy z myślą o chwilach oddechu z książką w dłoni.
Nie zabraknie też rękodzieła – razem z dziewczyńskim kolektywem Sitko znów zaprosimy Was do odbijania sitodruków. Zachęcamy do przyniesienia własnych koszulek lub toreb, które zyskają drugie – artystyczne – życie.
W programie znajdzie się również cykl „Lato z Animacją”, przygotowany wspólnie z Centrum Animacji i Międzynarodowym Festiwalem Filmów Animowanych Animator. Będą pokazy filmów dla młodszych i starszych oraz warsztaty, na których każdy będzie mógł spróbować stworzyć własną animację – profesjonalnie lub domowym sposobem.
Do zobaczenia!
Zapraszamy na przygodę po sąsiedzkich fyrtlach Poznania!
Program społeczny Lata z Estradą to cykl spotkań, warsztatów i spacerów, w ramach którego zwrócimy się ku ważnym, choć często zapomnianym lub niedocenianym aspektom życia na osiedlach poza centrum.
A to tam – pośród peerelowskich bloków, przed lokalnymi sklepikami czy w nieoczywistych przestrzeniach niemal na granicach miasta – toczy się nasze codzienne, przyziemne życie. Wielkomiejskie aspiracje i marzenia o Zachodzie przez lata zdominowały nasze wyobrażenia o rozwoju, dziś jednak coraz częściej staramy się przyglądać temu, co najbliżej – opowieściom o sąsiedzkości, relacjach międzygatunkowych i lokalnym dziedzictwie.
W ramach tegorocznego programu zależy nam na pokazaniu, że kultura bliska wcale nie musi oznaczać wielkich, pompatycznych działań, aby była ważna. Wspólnie z naszymi gośćmi i gościniami przeniesiemy się na wielkie blokowiska będące sypialniami Poznania, jak i na bardziej kameralne osiedla oraz otaczające je zielone enklawy. Będziemy poszukiwać historii o zamieszkiwaniu największej spółdzielni w mieście, zastanowimy się nad tym, jak przepracowanie i przebodźcowanie mediami wpływają na sen i ogólną kondycję psychofizyczną, odetchniemy i przesiąkniemy przyrodą podczas spacerów czy spotkamy się na otwartych, ogólnodostępnych piknikach i potańcówkach.
Zapraszamy do wycieczek po (nie)znanych osiedlach! Powędrujemy ścieżkami nostalgicznych wspomnień, odkryjemy zapomniane miejsca i na nowo poznamy nasze miasto.
Zespół kuratorsko-produkcyjny projektów społecznych: Adrianna Sołtysiak, Aleksander Gęsiński, Aleksandra Polerowicz, Mateusz Nowacki, Zuzanna Kania
ANTONINEK-ZIELINIEC-KOBYLEPOLE
Mikołaj Basiński, Anna Gruszka – Żywy Szlak Olszak
Zwiedzanie Huty Szkła Antoninek Owens-Illinois
Anna Sita – warsztaty malowania na szkle „Nie taki fusing straszny, jak go malują”
Natalia Adamczyk – Kąpiele leśne
CHARTOWO
Marta Maria Madej – warsztat sąsiedzki „Metr kwadratowy”, międzypokoleniowe warsztaty budowania osiedli z kartonu
Zofia Piotrowska, Piotr Juskowiak – dyskusja „Mieszkanie jako dobro wspólne”
Grupa Traszka – spacer przyrodniczy po Traszkach Ratajskich z Grupą... Traszka!
GRUNWALD PÓŁNOC
Gosia Bartosik – sąsiedzki plener malarski „Chyba śnisz”
Agata Chełstowska, Mateusz Majchrzak – „Nie czasy na sen: o zmęczeniu, pracy i pogarszającej się jakości snu” (Dyskusja inspirowana książką J. Crary’ego „24/7. Późny kapitalizm i celowość snu”)
Letnie sąsiedztwo – spotkanie ze stowarzyszeniami „Koniczynka”, „Dzień Dobry Ognik” oraz „Na Tak!”
PIĄTKOWO
Letnie sąsiedztwo – piknik sąsiedzki z CIL Piątkowo Wschód
Ognisko na Fyrtlu
RATAJE
Opowieści na stulecie – sentymentalne spotkanie sąsiedzkie
Gosia „Lola” Bromboszcz, Wiktoria Jasiorska – warsztaty nauki jazdy na desce dla dziewczyn„Dziewczyny na «Wyspie»”
ŚWIERCZEWO
Agata Ożarowska – spacer ornitologiczny „Ranne ptaszki”
Letnie sąsiedztwo: piknik działkowy – całodniowe wydarzenie w gościnie u działkowców i działkowczyń na ROD im. ks. Piotra Skargi
Michał Hirsch – spacer historyczno-przyrodniczy po Szachtach
Działania boiskowo-streetworkingowe z Grupą Animacji Społecznej „Rezerwat”
ZIELONY DĘBIEC
Stowarzyszenie Zielona Grupa – spacer osiedlowy i wizyta w Domu Sąsiedzkim i Ogrodzie Społecznym
Dawid Dąbrowski, Maciej Waleszczyk – koncert „Pejzaż dźwiękowy Dębca”
Natalia Adamczyk – Kąpiele leśne
Natan Nowak (Myk Myk Edukacja) – „Domowa mykologia – czyli techniki i tajniki grzybów leczniczych i jadalnych”
Tutaj możesz znaleźć przedprzewodnik, w którym znajdziesz najważniejsze informacje i opis każdego z miejsc wydarzeń:
Masz jakieś pytania?
Masz dla nas jakieś wskazówki?
Jeśli możemy ci ułatwić udział w cyklu, możesz skontaktować się z Kamilem Skibińskim, naszą osobą odpowiedzialną za dostępność:
W ramach cyklu przygotowaliśmy dwa wydarzenia z tłumaczeniem na Polski Język Migowy:
Tegoroczna identyfikacja wizualna Lata z Estradą, zaprojektowana przez Magdę Ćwieląg, to energetyczna, pełna ruchu i koloru opowieść o podróży przez kulturę. W kolażowym plakacie odnajdujemy ślady naszego motywu przewodniego – „kierunku Zachód” – widocznego nie tylko w dynamicznej trąbce jazzowej czy teatralnej masce, ale też w miejskich pejzażach i migoczących gwiazdach, które przywołują atmosferę letnich wieczorów na osiedlowych skwerach.
Motyw roweru sugeruje ruch, a rąk – wspólnotę i uważne patrzenie na świat – dokładnie to, czym jest Lato z Estradą: spotkaniem z kulturą, które dzieje się tu i teraz, między blokami, bez biletów i bez pośpiechu. Kompozycja plakatu balansuje między prostotą a zaskoczeniem, łącząc abstrakcję z konkretem – tak jak nasz program łączy refleksję z absurdem, zabawę z rozmową.
Dziękujemy Magdzie za stworzenie oprawy, która nie tylko cieszy oko, ale też idealnie oddaje ducha naszego letniego cyklu.
Tegoroczna odsłona Lata z Estradą to zaproszenie do zanurzenia się w kulturze Zachodu – bez biletów, bez pośpiechu, za to z konkretnym kierunkiem. To sąsiedzkie spotkania z jazzem, ze sztuką nowocyrkową i spektaklami, w których jeden człowiek potrafi opowiedzieć cały świat. W kameralnym gronie podyskutujemy o migracjach, wielkich miastach i przemianach społecznych. Na osiedlowym skwerze porozmawiamy o naszej społeczności, ekologii i lokalnej historii, ale także o (nie)zwykłych marzeniach i stale zmieniających się miastach. W programie pojawią się nie tylko artyści z Polski, ale też twórcy i twórczynie z Francji, Niemiec i Włoch. Nie zabraknie mnóstwa dobrej muzyki, garści absurdu ani szczypty refleksji – a to wszystko bez zadęcia, w przyjaznej atmosferze.
Każde z wydarzeń to okazja do spotkania wśród zieleni i bloków, do refleksji i czerpania przyjemności płynącej z bycia razem. Zamiast bon motów – konkret, czyli ponad 100 wydarzeń na 19 osiedlach przez całe lato. Bez dress code’u, z sąsiadką z trzeciego piętra u boku. Liberté, égalité, kultura i… może odrobina gelato.
Zachęcamy do sprawdzenia naszego programu – z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie! Pierwsze wydarzenia odbywają się już 8 lipca na osiedlu Świerczewo.
Zespół Lata z Estradą
Zapraszamy do obejrzenia podsumowania tegorocznej edycji Lata z Estradą. Dziękujemy, że byliście z nami!
spot wykonał Lava Pies